2018 Triple Crown Race Dates

The Kentucky Derby
Churchill Downs - May 5, 2018
The Preakness Stakes
Pimlico - May 19, 2018
The Belmont Stakes
Belmont Park - June 9, 2018

Preakness Winners

Here is the complete list of Preakness winners.  The horses that have gone on to win the Triple Crown have been highlighted.

2014 California Chrome Victor Espinoza Art Sherman
2013 Oxbow Gary Stevens D. Wayne Lukas
2012 I’ll Have Another Mario Gutierrez Doug O’Neill
2011 Shackleford Jesus Castanon Dale Romans
2010 Lookin At Lucky Martin Garcia Bob Baffert
2009 Rachel Alexandra Calvin Borel Steve Asmussen
2008 Big Brown Kent Desormeaux Richard Dutrow
2007 Curlin Robby Albarado Steve Asmussen
2006 Bernardini Javier Castellano Tom Albertrani
2005 Afleet Alex Jeremy Rose Timothy Ritchey
2004 Smarty Jones Stewart Elliott John Servis
2003 Funny Cide Jose Santos Barclay Tagg
2002 War Emblem Victor Espinoza Bob Baffert
2001 Point Given Gary Stevens Bob Baffert
2000 Red Bullet Jerry Bailey Joe Orseno
1999 Charismatic Chris Antley D. Wayne Lukas
1998 Real Quiet Kent Desormeaux Bob Baffert
1997 Silver Charm Gary Stevens Bob Baffert
1996 Louis Quatorze Pat Day Nick Zito
1995 Timber Country Pat Day D. Wayne Lukas
1994 Tabasco Cat Pat Day D. Wayne Lukas
1993 Prairie Bayou Mike Smith Tom Bohannan
1992 Pine Bluff Chris McCarron Tom Bohannan
1991 Hansel Jerry Bailey Frank L. Brothers
1990 Summer Squall Pat Day Neil J. Howard
1989 Sunday Silence Pat Valenzuela Char.Whittingham
1988 Risen Star Ed Delahoussaye Louie Roussel
1987 Alysheba Chris McCarron Jack Van Berg
1986 Snow Chief Alex Solis Melvin F. Stute
1985 Tank’s Prospect Pat Day D. Wayne Lukas
1984 Gate Dancer Angel Cordero Jack Van Berg
1983 Deputed Testamony Donald Miller, Jr. J. William Boniface
1982 Aloma’s Ruler Jack Kaenel John J. Lenzini, Jr.
1981 Pleasant Colony Jorge Velasquez John P. Campo
1980 Codex Angel Cordero D. Wayne Lukas
1979 Spectacular Bid Ronnie Franklin Bud Delp
1978 Affirmed Steve Cauthen Laz Barrera
1977 Seattle Slew Jean Cruguet Bill Turner
1976 Elocutionist John Lively Paul T. Adwell
1975 Master Derby Darrel McHargue Smiley Adams
1974 Little Current Miguel A. Rivera Lou Rondinello
1973 Secretariat Ron Turcotte Lucien Laurin
1972 Bee Bee Bee Eldon Nelson Del W. Carroll
1971 Canonero II Gustavo Avila Juan Arias
1970 Personality Eddie Belmonte John W. Jacobs
1969 Majestic Prince Bill Hartack Johnny Longden
1968 Forward Pass Ismael Valenzuela Henry Forrest
1967 Damascus Bill Shoemaker Frank Whiteley
1966 Kauai King Don Brumfield Henry Forrest
1965 Tom Rolfe Ron Turcotte Frank Whiteley
1964 Northern Dancer Bill Hartack Horatio Luro
1963 Candy Spots Bill Shoemaker Mesh Tenney
1962 Greek Money John L. Rotz Virgil W. Raines
1961 Carry Back Johnny Sellers Jack A. Price
1960 Bally Ache Bobby Ussery Jimmy Pitt
1959 Royal Orbit William Harmatz Reggie Cornell
1958 Tim Tam Ismael Valenzuela Horace A. Jones
1957 Bold Ruler Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons
1956 Fabius Bill Hartack Horace A. Jones
1955 Nashua Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons
1954 Hasty Road John H. Adams Harry Trotsek
1953 Native Dancer Eric Guerin Bill Winfrey
1952 Blue Man Conn McCreary Woody Stephens
1951 Bold Eddie Arcaro Preston M. Burch
1950 Hill Prince Eddie Arcaro Casey Hayes
1949 Capot Ted Atkinson John M. Gaver, Sr.
1948 Citation Eddie Arcaro Horace A. Jones
1947 Faultless Douglas Dodson Horace A. Jones
1946 Assault Warren Mehrtens Max Hirsch
1945 Polynesian Wayne D. Wright Morris H. Dixon
1944 Pensive Conn McCreary Ben A. Jones
1943 Count Fleet Johnny Longden Don Cameron
1942 Alsab Basil James Sarge Swenke
1941 Whirlaway Eddie Arcaro Ben A. Jones
1940 Bimelech Fred A. Smith William A. Hurley
1939 Challedon George Seabo Louis J. Schaefer
1938 Dauber Maurice Peters Richard E. Handlen
1937 War Admiral Charley Kurtsinger George Conway
1936 Bold Venture George Woolf Max Hirsch
1935 Omaha Willie Saunders Jim Fitzsimmons
1934 High Quest Robert Jones Robert A. Smith
1933 Head Play Charley Kurtsinger Thomas P. Hayes
1932 Burgoo King Eugene James H. J. Thompson
1931 Mate George Ellis James W. Healy
1930 Gallant Fox Earl Sande Jim Fitzsimmons
1929 Dr. Freeland Louis Schaefer Thomas J. Healey
1928 Victorian Raymond Workman James G. Rowe, Jr.
1927 Bostonian Whitey Abel Fred Hopkins
1926 Display John Maiben Thomas J. Healey
1925 Coventry Clarence Kummer William B. Duke
1924 Nellie Morse John Merimee Albert B. Gordon
1923 Vigil Benny Marinelli Thomas J. Healey
1922 Pillory Louis Morris Thomas J. Healey
1921 Broomspun Frank Coltiletti James G. Rowe, Sr.
1920 Man o’ War Clarence Kummer Louis Feustel
1919 Sir Barton Johnny Loftus H. Guy Bedwell
1918 War Cloud Johnny Loftus Walter B. Jennings
1918 Jack Hare, Jr. Charles Peak Frank D. Weir
1917 Kalitan Everett Haynes Bill Hurley
1916 Damrosch Linus McAtee Albert G. Weston
1915 Rhine Maiden Douglas Hoffman Frank Devers
1914 Holiday Andy Schuttinger J. Simon Healy
1913 Buskin James Butwell John Whalen
1912 Colonel Holloway Clarence Turner Dave Woodford
1911 Watervale Eddie Dugan John Whalen
1910 Layminster Roy Estep J. Simon Healy
1909 Effendi Willie Doyle Frank C. Frisbie
1908 Royal Tourist Eddie Dugan A. Jack Joyner
1907 Don Enrique George Mountain John Whalen
1906 Whimsical Walter Miller Tim J. Gaynor
1905 Cairngorm Willie Davis A. Jack Joyner
1904 Bryn Mawr Gene Hildebrand W. Fred Presgrave
1903 Flocarline William Gannon H. C. Riddle
1902 Old England L. Jackson Green B. Morris
1901 The Parader F. Landry Thomas J. Healey
1900 Hindus Henry Spencer John H. Morris
1899 Half Time Richard Clawson Frank McCabe
1898 Sly Fox Willie Simms Hardy Campbell, Jr.
1897 Paul Kauvar T. Thorpe Thomas P. Hayes
1896 Margrave Henry Griffin Byron McClelland
1895 Belmar Fred Taral Edward Feakes
1894 Assignee Fred Taral William Lakeland
1893 No Race No Race No Race
1892 No Race No Race No Race
1891 No Race No Race No Race
1890 Montague Willie Martin Edward Feakes
1889 Buddhist George Anderson John W. Rogers
1888 Refund Fred Littlefield R. W. Walden
1887 Dunboyne William Donohue William Jennings
1886 The Bard S. Fisher John Huggins
1885 Tecumseh Jim McLaughlin Charles Littlefield
1884 Knight of Ellerslie S. Fisher Thomas Doswell
1883 Jacobus George Barbee R. Dwyer
1882 Vanguard Tom Costello R. W. Walden
1881 Saunterer Tom Costello R. W. Walden
1880 Grenada Lloyd Hughes R. W. Walden
1879 Harold Lloyd Hughes R. W. Walden
1878 Duke of Magenta C. Holloway R. W. Walden
1877 Cloverbrook C. Holloway Jeter Walden
1876 Shirley George Barbee W. Brown
1875 Tom Ochiltree Lloyd Hughes R. W. Walden
1874 Culpepper William Donohue Hugh Gaffney
1873 Survivor George Barbee A. Davis Pryor

The Ultimate Guide to the Races of the Triple Crown
© 2007-2018 Triple Crown Races. All Rights Reserved.